niedziela, 30 września 2012

Mus z pieczonej dyni

Uwielbiam pieczoną dynię. Pieczenie wydobywa z niej wszystkie najlepsze smaki. Tak przygotowaną dynię można wykorzystać na wiele sposobów. Mus możemy dowolnie doprawić i zrobić z niego pyszne, kremowe zupy, użyć jako farszu do pierogów, dodać do ziemniaków i zrobić dyniowe kopytka, czy inne kluski, możemy też wykorzystać do ciast i deserów. Mus z pieczonej dyni to mój ulubiony sposób na przechowanie dyni.



Składniki:
Dynia

Wykonanie:
Z umytej dyni usuwamy pestki z gąbczastą częścią. Skórkę zostawiamy! Dynię kroimy na kawałki i układamy, skórką do dołu, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 przez mniej więcej godzinę. Upieczona dynia powinna być miękka i kremowa, czas pieczenia zależy od wielkości kawałków dyni, które pieczemy.
Upieczoną, ostudzoną dynię obieramy ze skórki i wrzucamy do garnka. Miąższ możemy rozgnieść widelcem, ale szybciej będzie zrobić to za pomocą blendera. Teraz powstały mus podgrzewamy, ciągle mieszając (!) i uważając, żeby się nie przypalił. Nie musimy go zagotować, powinien być dość ciepły. Przekładamy do umytych, wyparzonych słoików, zakręcamy, zostawiamy do ostygnięcia i trzykrotnie pasteryzujemy, stawiając słoiki do góry dnem do ostygnięcia pomiędzy kolejnymi pasteryzacjami.  




Dyniowe przysmaki

10 komentarzy:

  1. Też zapakowałam podobny do słoików:) Dziękuję za dołączenie do akcji:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dynia króluje, też mnie to czeka;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Potrzebna jest aż trzykrotna pasteryzacja???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, bo w musie nie ma żadnych konserwantów (ani cukru, ani soli, ani octu) i niestety jest duże ryzyko, że po prostu skwaśnieje, a dzięki trzykrotnej pasteryzacji to ryzyko jest znacznie, znacznie mniejsze.

      Usuń
  4. Ile minut należy pasteryzować mus?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy od wielkości słoików. Ja takie słoiki 0,3-0,5l pasteryzuję przez 10 minut od zagotowania wody. Wkładam słoiki do garnka z zimną wodą czekam aż się zagotuje, po 10 minutach wyjmuję i odstawiam do ostygnięcia. I tak 3 razy, bo w słoikach jest sama dynia, bez żadnych konserwujących dodatków jak cukier, sól, czy ocet.
      Taki mus można też z powodzeniem zamrozić, też potem znakomicie się sprawdza, tylko trzeba mieć wolne miejsce w zamrażalniku :)

      Usuń
  5. Dzięki! Nie wiedziałam, że dynię można w ten sposób przetworzyć. Na pewno wypróbuję Twój przepis, ponieważ pozwala na zrobienie czegoś całkowicie naturalnego bez dodatku chemii :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też co roku robię taki mus, bo jest bardzo uniwersalny, nadaje się do prawie wszystkich "dyniowych" potraw. Trzeba tylko bardzo dbać "o czystość" podczas przygotowywania. Słoiki i pokrywki muszą być bardzo dokładnie umyte i wyparzone i potem ta 3-krotna pasteryzacja :-)

      Usuń
  6. a można potem go posłodzić i użyć do jakichś ciast, ale chodzi mi że "do śordka ciasta" i potem upiec normalnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można go używać i do dań słodkich i słonych. Ja używam tego musu do ciasta dyniowego, robiłam też sernik z dynią, gofry dyniowe itp

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...